VI PAKA 1990

Kto wygrał ten konkurs? Archiwum PaKI milczy na ten temat… Po latach uznaje się, że czołówkę stanowili Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ, BEZ NAS, PAKA i ZEZIK.

Pierwszy w historii PaKI Pojedynek Satyryków, zatytułowany Polska – ZSRR, który, przed programem, wywołał poważne zastrzeżenia Jury., które obawiało się pobudzenia szowinizmów narodowych i obawa ta była na tyle silna, że po raz pierwszy ( i na razie ostatni) Jury poddało w wątpliwość zręczność i wyczucie organizatorów,

 

“Decydująca rozmowa odbywała się na 10 minut przed rozpoczęciem Pojedynku – wspomina Mirek Wujas- a moja prośba o wzięcie udziału, poparta “argumentem” o niemożności skompletowania teraz innego Jury, została dość chłodno przyjęta przez oceniających PAKĘ. Wzięło ono ostatecznie udział w Pojedynku, tylko dzięki Panu Rektorowi Lucjanowi Suchankowi, który powiedział: Proszę Państwa, jeżeli organizatorzy tak zaplanowali, to musimy wyjść na widownię, ale czynimy to na ich odpowiedzialność, a jeżeli przedsięwzięcie się nie uda, to … .

I były to moje najcięższe dwie godziny na Przeglądzie. Udało się, obie drużyny, kierowane- przypomnijmy- przez Michała Dubileta z Dniepropietrowska i Leszka Malinowskiego z Konia Polskiego, nie omijając polityki i drażliwych tematów, zaprezentowały kulturę polemiki na najwyższym poziomie.

Po Pojedynku gratulacje w imieniu Jury złożyła , bodajże, Pani Krystyna Zachwatowicz, a sam Pojedynek na stałe wszedł do programu Przeglądu.”